OWCZAREK STARONIEMIECKI

Mamy to szczęście, że mieszkamy z owczarkami staroniemieckimi, są członkami naszej rodziny i obcowanie z nimi to prawdziwa przyjemność. Owczarki staroniemieckie to bardzo mądre psy o nieprzeciętnej inteligencji i jeżeli będą się nudzić to wymyślą same sobie zadania z których niekoniecznie będziemy zadowoleni :) Psy te ciągle nas zaskakują i zadziwiają a szkolenie ich to prawdziwa pasja i przyjemność :) Dobrze prowadzone są doskonałymi obońcami i opiekunami rodzin. To naprawdę wszechstronne psy, które umieją się bez strachu odnaleźć w różnych sytuacjach i wiemy to, bo z nimi żyjemy. Często mamy telefony z pytaniem o owczarka staroniemieckiego skąd pochodzi i jaki jest. Postaram się to poniżej wyjaśnić.

Owczarek staroniemiecki (OS) Altdeutsche Schaferhunde

To piękny typ owczarka niemieckiego (ON) , podobnie jak owczarek niemiecki długowłosy (DON). To potomek psów Stephanitza.Z historią rasy ON można zapoznać się w opracowaniu dostępnym pod linkiem historia owczarka niemieckiego
Po Wojnie Światowej bardzo intensywnie odbudowywano zdziesiątkowaną populację ON, stosując bardzo często krzyżowanie wsobne. W NRD bardzo rygorystycznie przestrzegano zasad SV (długi włos uznawano za wadę) i hodowla osobników długowłosych była zakazana. Cechy tej jednak nie dało się wyeliminować z populacji owczarka. Osobniki długowłose rodziły się po rodzicach krótkowłosych i niejednokrotnie były bardziej poszukiwane i droższe niż te z krótkim włosem. Hodowano i hoduje się więc te piękne psy po za SV pod patronatem innych Klubów i organizacji kynologicznych. Moda, tendencje hodowlane, zapotrzebowanie na określony typ psa to wszystko doprowadziło również do wyodrębnienia linii ON użytkowej i eksterierowej. Najdłużej pierwotny, zdrowy i prawidłowo zbudowany typ owczarka, taki znany jeszcze z przed wojnyutrzymywał się na terenach byłej DDR. Owczarek staroniemiecki powstał właśnie z tych owczarków w tzw. "starym typie", bardzo często utożsamiany jest więc z psami z "linii DDR". Aby wyróżnić te zdrowe i prawidłowo zbudowane psy, których hodowla oparła się zachodniej modziezaczęto posługiwać się nazwą AltdeutscheSchaferhunde (owczarek staroniemiecki) i psy te mają właśnie taki wpis w rodowodzie.W Niemczech (podobnie jak w Polsce) hodowane są owczarki niemieckie długowłose, mające zacznie bardziej kątowane kończyny i opuszczony długi zad - nazywane są Langhaar Schaferhunde lub Langstockhaar Schaferhunde. Jakie cech więc wyróżniają owczarka staroniemieckiego?

Charakter: to mocny, pewny siebie pies o zrównoważonym charakterze.Bardzo inteligentny i jednocześnie chętny do pracy, lubiący nowe doznania. Brak w nim tak częstego u ON pobudzenia i nadaktywności. Bardzo wszechstronny, doskonały jako pies rodzinny, kochający i dbający o dzieci. Spokojny, niehałaśliwy, budzi respekt swoją postawą i wyglądem , doskonały więc jako obrońca. Doskonale sprawdza się jako pies pracujący w służbach ratowniczych oraz jako pies asystujący.

Sylwetka: to piękny mocny pies, bardzo dobrze umięśniony z głęboką klatką piersiową, szerokim frontem, mocnej kości. Prosta linia grzbietu z lekko opadającym zadem. Głowa duża z szerokim czołem i wyraźnie zaznaczonym stopem. Jako kłusak pięknie prezentuje się w ruchu o przestrzennym wysuwistym chodzie.

Szata: Obfita o długim lejącym włosie i doskonałym wykolorowaniu w pierwotnych wariantach umaszczenia.


PSY PRACUJĄCE

Mocny i zrównoważony charakter OS o wysokim progu pobudzenia sprawia, że owczarek staroniemiecki doskonale sprawdza się jako pies pracujący. Nasze owczarki staroniemieckie szkolone w systemie psa służbowego K-9 na pełen kombinezon, z uwzględnieniem pracy nóg i reakcji na kończynę czynną, to typowa obrona użytkowa. Praca z nimi to ogromna przyjemność i daje mi dużo satysfakcji. Psy uczestniczą w seminariach szkoleniowych i pokazach w Polsce i na Słowacji. Poniżej zamieszczam linki gdzie można zobaczyć jak pracują nasze psy.

Ninja pokaz w Sieradzu
Imana vel Lala pokaz w Sieradzu
Senimarium w Garczynie w którym uczestniczyły: Nirvana i Lala
Oxana, początki szkolenia
Imana vel Lala pierwsza lekcja
Ninja początki szkolenia
Szkolenie na Słowacji w którym uczestniczył Ninja


Owczarek staroniemiecki w Niemczech to pies bardzo ceniony nie tylko ze względu na swój eksterier ale przede wszystkim za wszechstronny charakter i stabilną psychikę. W swoim rodzimym kraju od lat sprawdza się jako pies pracujący w ratownictwie lub jako pies asystujący. Tylko psy o zrównoważonej psychice mogą zostać psami ratowniczymi. Psy lękliwe, pobudliwe lub agresywne nie nadają się do tego typu pracy. Do innych, równie bardzo istotnych cech, należy doskonała kondycja fizyczna. Zwierzę musi być wytrzymałe, odporne na niskie i wysokie temperatury, opady deszczu lub śniegu. Szkolenie psów ratowniczych trwa minimum dwa lata i przechodzi przez różne fazy począwszy od socjalizacji poprzez posłuszeństwo, aż do szkolenia w terenie zgodnie z wybraną specjalizacją tj. gruzowiskowe, terenowe, lawinowe. Rozpoczyna się ono w około 8 tygodniu życia szczeniaka. Wtedy to pies uczy się podstawowych zadań, jak np. siadanie na rozkaz, leżenie i aportowanie. Kiedy pies to opanuje, można rozpocząć kolejny etap szkolenia, czyli szukanie ludzi. Na początku pies szuka swojego opiekuna, później pozoranta. Pies powinien być posłuszny i przywiązany do opiekuna. Podczas szkoleń psy zdobywają umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, np. terenie przypominającym gruzowiska. Po dwóch latach wytężonej pracy wybrane psy wraz z przewodnikami mogą przystąpić do egzaminu i otrzymać certyfikat odpowiedniej specjalności. Owczarki staroniemieckie są predysponowane do realizacji zadań z dziedziny ratownictwa.