OWCZAREK STARONIEMIECKI

Nasza fascynacja owczarkami staroniemieckimi nadal trwa.
Te wyjątkowe psy ciągle nas zaskakują bystrością umysłu i nieprzeciętną inteligencją.
O zaletach tej pierwotnej linii owczarków niemieckich pisałam już w dziale "o rasie".
Tutaj chciałabym przedstawić kolejny atrybut tych psów:
ich piękne i bardzo unikatowe SREBRNE umaszczenie..

Jest rzeczą oczywistą, że rodzaj szaty, jej długość, gęstość i inne cechy charakterystyczne są uwarunkowane genetycznie. Umaszczenie warunkowane jest przez geny z około 10 loci występujące w 2-6 allelach. Geny odpowiedzialne za umaszczenie psów nie są jeszcze do końca zbadane, większość, to niestety jedynie hipotezy, teorie mające tłumaczyć zjawiska obserwowane w hodowli (badany jest więc raczej fenotyp niż genotyp). Wiadomo, że również warunki środowiskowe,a przede wszystkim żywienie i pielęgnacja, mają wpływ na ostateczny wygląd i jakość włosów.
Obecność różnorakich kolorów wśród ssaków związana jest z występowaniem granulek pigmentu w komórkach skóry zwanych melanocytami. We włosach psów występują dwa rodzaje pigmentu, czarna/brązowa eumelanina i żółta/czerwona feomelanina. Eumelanina, brązowy lub czarny pigment, występujący zawsze w postaci stosunkowo dużych ziaren. Feomelanina o barwie od żółtej do czerwonej jest obecna we włosach w postaci bardzo drobnych , rozproszonych cząstek . Obydwie melaniny prawie zawsze występują razem , a kolor włosów jest z jednej strony wypadkową nakładania się obydwu barw, z drugiej zależy od sumarycznego stężenia obydwu pigmentów. Na przykład włosy jasne zawierają stosunkowo niewiele feomelaniny i tylko nieznaczne ilości eumelaniny, w rudych przeważa feomelanina występująca w stosunkowo dużych ilościach, a we włosach czarnych eumelanina całkowicie dominuje, maskując skutecznie feomelaninę. Układ taki pozwala na uzyskanie ogromnej liczby możliwych odcieni i kombinacji barw. Różne kombinacje tych barwników dają nam wszystkie możliwe umaszczenia. To, jak dany pies wygląda, zależy od obecności lub braku jednego bądź obydwu barwników w skórze i włosach, stopnia rozmycia pigmentów, sposobu rozłożenia pigmentu na danym włosie oraz sposobu rozłożenia pigmentowanych włosów na obszarze ciała. Pigment odkładany jest we włosie w miarę jego wzrostu. Proces ten zaczyna się już w okresie prenatalnym i trwa przez całe życie psa. Zdarza się, że w czasie wzrostu włosa proces formowania pigmentu zmienia się - wyrastają wtedy włosy o zabarwieniu strefowym dające tak zwane umaszczenie dzikie (wilczaste), zwane też u rozmaitych gatunków zwierząt agouti.
Genetycznie rzecz ujmując, locus odpowiadający za nasycenie znaczeń, odpowiedzialny za rozwodnienie feomelaniny z barwy czerwonej do różnych odcieni żółci, kremu itd. nadal pozostaje w sferze badań naukowych. Ten locus Int (intensive) uważany jest za jeden z głównych decydujących o ostatecznym kolorze w rasie owczarek niemiecki.
Można więc przypuszczać, że u srebrnych owczarków staroniemieckich nastąpiło rozjaśnienie żółtej lub rudej feomelaniny do kremowej lub białej bez wpływu na eumelaninę. Co daję wspaniały efekt gdyż jasny podszerst i srebrne włosy skontrastowane są przez czarny bądź ciemnoszary włos okrywowy. To unikatowe umaszczenie może występować w różnych wariantach od okrywy bardzo jasnej i "czysto" srebrnej przez różne odcienie kremu i żółci. Z różną intensywnością i ilością czerni włosa okrywowego oraz rudymi "dodatkami" za uszami bądź na łapach.

Kolor psa ustala się zasadniczo zaraz po urodzeniu. Od tego momentu widać jasno i wyraźnie czy i ile srebrnych psów jest w miocie. Ale tu niespodzianka umaszczenie tego typu (podobnie jak grau-braun) jest bardzo zmienne i docelowy kolor psy osiągają w wieku trzech lat.

Srebrne owczarki staroniemieckie w Polsce to naprawdę "unikaty", to dosłownie kilka sztuk. Psy te są bardzo poszukiwane w Niemczech, Holandii i Francjii. Poniżej zamieszczam link do galerii "naszych sreberek" i mam nadzieję, że Państwa również zachwyci to unikatowe umaszczenie. GALERIA SREBEREK

Owczarki staroniemieckie w odcieniu srebra bardzo przypominają swych przodków - srebrne wilki. Filmik: LIKE A WOLF

Bibliografia:
- "Poradnik dla hodowców psów ". Genetyka w praktyce - Willis M.B. , 2000
- "Wybrane zagadnienia z genetyki i zachowania się psów " - T. Kaleta, K. Fiszdon
- "Genetics for dog breeders" - Druga edycja - Roy Robinson , 2001
- "The Inheritance of Coat Color in Dogs " - Clarence C. Little, Sc. D., Howell House, N.Y. 1967 rok
- "Genetics of the Dog" - Burns and Fraser, Lippincott, Philadelphia, 1972 rok
- " The German Shepherd Dog: A Genetic History" - Willis, M.B., 1991 rok
- "A beta-defensin mutation causes black coat color in domestic dogs" - Candille Sophie I, C B Kaelin , Science 318, 1418 (2007)

http://bowlingsite.mcf.com/Genetics/Genetics.html
http://www.chromadane.com/standardcoat.htm
http://www.dogstuff.info/
http://www.vetgen.com/canine-coat-color.html